59-ta edycja regat Błękitna Wstęga Zatoki Gdańskiej zakończona

2 października 2010 roku odbyły się 59-te regaty Błękitna Wstęga Zatoki Gdańskiej, której Sponsorem Generalnym była stocznia jachtowa Delphia Yachts. Jest to najstarsza cykliczna impreza żeglarska na wybrzeżu.
Trasa regat wiodła z Gdyni (start) przez boje przy ostrodze sopockiego molo, do boi w okolicach molo w Gdańsku Brzeźnie, do Sopotu i mety w Gdyni. W sumie ok. 16 mil morskich. W zawodach wystartowała rekordowa ilość 70 jednostek.
Zawody rozegrane zostały łącznie w 7 grupach: jachty o długości ponad 12 metrów (I), jachty o długości od 9 do 12 metrów (III), jachty o długości do 9 metrów (IV), jachty wielokadłubowe (V), jachty mieczowe (VI), skippy 650 (VII), oraz jednostki do 4 metrów długości po pokładzie (D).
Dodatkowo wręczone zostały nagrody specjalne: Czerwona Latarnia dla ostatniego zawodnika na mecie, nagroda dla najszybszej kobiety: First Lady, nagroda dla pierwszego jachtu jednokadłubowego na mecie, oraz nagroda Kapitana Żeglugi Wielkiej, Dyrektora urzędu Morskiego w Gdyni Andrzeja Królikowskiego, dla najmłodszego uczestnika regat.
Tytułowa Błękitna Wstęga tradycyjnie przyznana została pierwszej jednostce, która przypłynęła do mety. W tym roku zwyciężyła załoga katamaranu EXPLODER 20 ze skipperem Jackiem Noetzlem. Oprócz Błękitnej Wstęgi zwycięzcy otrzymali nagrodę pieniężną w wysokości 1000 złotych.